W dniach 2-5 lipca 2020 na wodach Zatoki Pomorskiej odbyły się II Regaty Gryfa jako pierwsze regaty z kalendarza ZOZŻ jachtów balastowych. W tym roku warunki organizacji jak i sam przebieg ze względu na sytuacje były szczególnie wyjątkowe.

Poza normalnym trybem regat dodatkowo doszły procedury zabezpieczenia się przed wirusem. Do regat w tym roku zgłosiło się 28 jachtów, z których dopuszczonych do regat zostało 25. Podobnie jak w ubiegłym roku i ze względu na przechodnie puchary Gryfa jachty podzielono na 5 grup. Na uwagę zasługuje fakt, że w klasie ORC przybywa nam startujących jachtów. Wiemy, że mogłoby by ich więcej jednak  część z nich, ze względu na znikomą ilość regat w tym roku nie zdecydowała się na poniesienie kosztów wystawienia świadectw ORC.

Na zaplanowane dwa dni regat wyścigi odbyły się pomimo ze warunki pogodowe robiły wszystko oby nam przeszkodzić. Pierwszy dzień to bardzo zmienne kierunki jak i siła wiatru, od 0 do 20 węzłów , od upalnego słońca do ulewnego deszczu. To spowodowało, że zaplanowany wyścig długi na 25 Nm był skracany dla różnych grup na różnych znakach tak aby większość jachtów mogła zaliczyć wyścig. Drugi dzień był przeciwieństwem pierwszego. Dla grupy ORC rozegrano 3 wyścigi UP/Down, dla pozostałych grup 20Nm wyścig długi przy sile wiatru w porywach przekraczających 30 węzłów. Szczęśliwie wszystkie jachty bezpiecznie ukończyły wyścigi, może niektóre z małymi uszkodzeniami sprzętu ale zdrowymi załogami.

Zdobywcami Przechodnich Pucharów Gryfa w poszczególnych grypach zostali:

  1. ORC – kpt. Artur Pomorski na jachcie Trochus II
  2. KWR1 – kpt. Grzegorz Dobies na jachcie SeaDog
  3. KWR2 – kpt. Marek Krzysztoszek na jachcie Res Navalis
  4. Turystyczna do 8,5 metra – kpt. Henryk Kałuża na jachcie Hana
  5. Turystyczna powyżej 8,5 metra – kpt. Tomasz Odzioba na jachcie Black Caravela

 

W tych trudnych czasach szczególne podziękowania należą się jednostkom, które pomogły nam doprowadzić do zorganizowania samych regat. Hotel Hamilton Świnoujście zapewnił statek komisji regatowej, Firma Narwal nagrody, Firma Grawer- puchary, Firma Guma Goleniów dyplomy, Firma Prime Consulting wsparcie finansowe. Całość regat odbywała się pod patronatem Pomorza Zachodniego i Marszałka Województwa.

 

Najważniejsze jest jednak to że regaty odbyły się i należy podkreślić  , że były to pierwsze regaty morskie na Pomorzu Zachodnim zorganizowane przez MKŻ Bryza

Więcej zdjęć w zakładce ZDJECIA